Minnesota Trapshooting Association

Minnesota All-Americans

MINNESOTA TRAPSHOOTING ASSOCIATION

Minnesota All-Americans

         
YEAR LIFETIME LAST NAME FIRST NAME TEAM
1962 1 AANENSON RICK Junior
Second Team
1945 1 ALDRITT HORACE Men’s
Second Team
1979 3 BAKER VIC Industry
First Team
1978 2 BAKER VIC Industry
First Team
1977 1 BAKER VIC Industry
First Team
2002 1 BECKSTROM  ARTHUR Senior
Veteran Team
2017 1 BERENS KYLER Sub-Junior First Team
2016 1 BERNING LANE Sub-Junior Second Team
2021 1 BRAND LEO Sub-Junior 2nd Team
2016 2 BUNNING MAX Sub-Junior First Team
2015 1 BUNNING MAX Sub-Junior First Team
1969 1 CONRAD O
Z
Veteran
Team
2021 4 COOK RANDY Veteran Second Team
2020 3 COOK RANDY Veteran Second Team
2019 2 COOK RANDY Veteran Second Team
2018 1 COOK RANDY Veteran First Team

2008

1 DE
JONG
JOSHUA Sub-Junior
Second Team
1978 1 DEGNER ALLEN Veteran
Team
1990 15 DELANEY LORAL
I
Women’s
Second Team
1981 14 DELANEY LORAL
I
Women’s
First Team
1980 13 DELANEY LORAL
I
Women’s
First Team
1979 12 DELANEY LORAL
I
Women’s
First Team
1978 11 DELANEY LORAL
I
Women’s
First Team
1977 10 DELANEY LORAL
I
Women’s
First Team
1976 9 DELANEY LORAL
I
Women’s
Second Team
1974 8 DELANEY LORAL
I
Women’s
Second Team
1973 7 DELANEY LORAL
I
Women’s
First Team
1972 6 DELANEY LORAL
I
Women’s
First Team
1971 5 DELANEY LORAL
I
Women’s
First Team
1969 4 DELANEY LORAL
I
Women’s
First Team
1968 3 DELANEY LORAL
I
Women’s
First Team
1967 2 DELANEY LORAL
I
Women’s
First Team
1966 1 DELANEY LORAL
I
Women’s
Second Team
1942 2 DICK JUNIOR Men’s
Second Team
1934 1 DICK JUNIOR Junior
First Team
2021 6 DIETZ BEN Junior Gold Second Team
2020 5 DIETZ BEN Junior Gold First Team
2019 4 DIETZ BEN Junior Gold First Team
2018 3 DIETZ BEN Junior Gold First Team
2017 2 DIETZ BEN Junior Gold First Team
2016 1 DIETZ BEN Junior First Team
2008 2 DILL DRAKE Junior
Second Team
2007 1 DILL DRAKE Junior
First Team
1952 2 DIRLAM HOWARD Men’s
Second Team
1949 1 DIRLAM HOWARD Men’s
Second Team
1932 5 DONAHUE EARLE Industry
First Team
1931 4 DONAHUE EARLE Industry
First Team
1930 3 DONAHUE EARLE Industry
First Team
1929 2 DONAHUE EARLE Industry
First Team
1928 1 DONAHUE EARLE Industry
First Team
2015 3 FETZIK NICK Junior Gold Second Team
2014 2 FETZIK NICK Junior Second Team
2011 1 FETZIK NICK Sub-Junior
Second Team
1952 4 FINNEY ART Men’s
Second Team
1951 3 FINNEY ART Men’s
First Team
1948 2 FINNEY ART Men’s
First Team
1946 1 FINNEY ART Men’s
Second Team
1990 1 FREIBERG ROBB Sub-Junior
Team
2010 1 FRIESEN ANTHONY Junior
Second Team
1998 2 GAGNER JOSH Junior
Second Team
1997 1 GAGNER JOSH Junior
Second Team
2017 3 GENS GUNNAR Junior First Team
2015 2 GENS GUNNAR Sub-Junior Second Team
2014 1 GENS GUNNAR Sub-Junior Second Team
2020 15 GENS SCOTT Sub Veteran First Team
2019 14 GENS SCOTT Open First Team
2018 13 GENS SCOTT Men’s Second Team
2017 12 GENS SCOTT Men’s First Team
2016 11 GENS SCOTT Men’s First Team
2015 10 GENS SCOTT Men’s First Team
2014 9 GENS SCOTT Men’s First Team
2013 8 GENS SCOTT Men’s
First Team
2012 7 GENS SCOTT Men’s
First Team
2011 6 GENS SCOTT Men’s
First Team
2010 5 GENS SCOTT Men’s
First Team
2008 4 GENS SCOTT Men’s
Second Team
2004 3 GENS SCOTT Men’s
Second Team
2003 2 GENS SCOTT Men’s
First Team
2001 1 GENS SCOTT Men’s
Second Team
2017 1 GLAZER WOODY Sub-Junior Second Team
1984 2 GORRES GEOFF Junior
Second Team
1981 1 GORRES GEOFF Sub-Junior
Team
1963 1 GUSTAFSON CARL Men’s
Second Team
1968 6 HALL CRAIG Men’s
Honorable Mention
1966 5 HALL CRAIG Junior
First Team
1965 4 HALL CRAIG Junior
First Team
1964 3 HALL CRAIG Junior
First Team
1963 2 HALL CRAIG Sub-Junior
Team
1962 1 HALL CRAIG Sub-Junior
Team
2021f 4 HAVERLY TROY Sub Veteran First Team
2020 3 HAVERLY TROY Sub Veteran First Team
2019 2 HAVERLY TROY Sub Veteran First Team
2018 1 HAVERLY TROY Sub Veteran First Team
1976 10 HEIN HENRY Men’s
Second Team
1975 9 HEIN HENRY Men’s
Second Team
1974 8 HEIN HENRY Men’s
Second Team
1973 7 HEIN HENRY Men’s
Honorable Mention
1972 6 HEIN HENRY Men’s
First Team
1971 5 HEIN HENRY Men’s
First Team
1970 4 HEIN HENRY Men’s
First Team
1969 3 HEIN HENRY Men’s
Second Team
1968 2 HEIN HENRY Men’s
Second Team
1967 1 HEIN HENRY Men’s
Second Team
1972 2 HEWLETT KEITH Sub-Junior
Team
1971 1 HEWLETT KEITH Sub-Junior
Honorable Mention
1958 2 HIGGINS BARD Men’s
First Team
1956 1 HIGGINS BARD Men’s
Second Team
1965 4 HIGGINS EULALIE Women’s
First Team
1963 3 HIGGINS EULALIE Women’s
First Team
1962 2 HIGGINS EULALIE Women’s
Second Team
1961 1 HIGGINS EULALIE Women’s
Second Team
1965 1 HIGGINS MIKE Junior
First Team
1964 1 HOLM DARRYL Junior
Second Team
1988 1 HOULE JOHN Junior
Second Team
1945 1 JONES A
F
Men’s
Second Team
1992 2 JUDD LEWIS Veteran
Team
1988 1 JUDD LEWIS Veteran
Team
2021 2 KLASSEN ANTHONY Sub Junior Second Team
2020 1 KLASSEN ANTHONY Sub Junior Second Team
2021 2 KNAUS JACK Junior
First Team
2018 1 KNAUS JACK Sub Junior Second Team
2009 2 KNUDSON DANIEL Junior
First Team
2006 1 KNUDSON DANIEL Sub Junior
Second Team
1974 3 KOOGLER HARRY Industry
First Team
1973 2 KOOGLER HARRY Industry
First Team
1972 1 KOOGLER HARRY Industry
First Team
2015 6 KOSIBA LOU Sr. Veteran Second Team
2014 5 KOSIBA LOU Sr. Veteran First Team
2012 4 KOSIBA LOU Sr.
Veteran Second Team
2011 3 KOSIBA LOU Sr.
Vet Second Team
2008 2 KOSIBA LOU Senior
Veteran First Team
2007 1 KOSIBA LOU Sr.
Vet First Team
2019 1 KUBASCH NICK Open Second Team
2019 `4 LANGER COLTON Junior Gold Second Team
2018 3 LANGER COLTON Junior Gold First Team
2014 2 LANGER COLTON Junior Second Team
2012 1 LANGER COLTON Sub Junior
Second Team
1964 9 LONG ROY Industry
First Team
1963 8 LONG ROY Industry
First Team
1962 7 LONG ROY Industry
First Team
1961 6 LONG ROY Industry
First Team
1960 5 LONG ROY Industry
First Team
1959 4 LONG ROY Industry
First Team
1958 3 LONG ROY Industry
First Team
1957 2 LONG ROY Industry
First Team
1956 1 LONG ROY Industry
First Team
1956 1 LORENZEN RAY Junior
Second Team
1978 2 MATHISON ROBERT Junior
Second Team
1977 1 MATHISEN ROBERT Sub-Junior
Team
2021 1 MERCHLEWITZ BERNIE Open 2nd Team
1959 1 MERTINS
JR
KENNIE Junior
Second Team
2021 4 MESSENGER SCOTT Sr. Veteran First Team
2020 3 MESSENGER SCOTT Sr. Veteran Second Team
2019 2 MESSENGER SCOTT Veteran Second Team
2017 1 MESSENGER SCOTT Veteran Second Team
2002 1 MICHAELIS  DAVID Junior
Second Team
2013 2 MICHAELS MARIAH Lady
I Second Team
2012 1 MICHAELS MARIAH Women’s
Second Team
1942 2 MITCHELL CLYDE Industry
First Team
1941 1 MITCHELL CLYDE Industry
First Team
1951 1 MOELLER JIMMY Junior
First Team
1953 2 MULDER MIKE Junior
First Team
1952 1 MULDER MIKE Junior
Second Team
2020 23 MUNSON ERIC Open Second Team
2019 22 MUNSON ERIC Open Second Team
2018 21 MUNSON ERIC Men’s Second Team
2017 20 MUNSON ERIC Men’s Second Team
2015 19 MUNSON ERIC Men’s
Second Team
2014 18 MUNSON ERIC Men’s
Second Team
2013 17 MUNSON ERIC Men’s
Second Team
2012 16 MUNSON ERIC Men’s
Second Team
2011 15 MUNSON ERIC Men’s
Second Team
2010 14 MUNSON ERIC Men’s
Second Team
2009 13 MUNSON ERIC Men’s
Second Team
2008 12 MUNSON ERIC Men’s
First Team
2007 11 MUNSON ERIC Men’s
Second Team
2006 10 MUNSON ERIC Men’s
Second Team
2005 9 MUNSON ERIC Men’s
First Team
2004 8 MUNSON ERIC Men’s
First Team
2003 7 MUNSON ERIC Men’s
Second Team
2001 6 MUNSON ERIC Men’s
Second Team
2000 5 MUNSON ERIC Men’s
Second Team
1999 4 MUNSON ERIC Men’s
Second Team
1987 3 MUNSON ERIC Junior
First Team
1986 2 MUNSON ERIC Junior
First Team
1985 1 MUNSON ERIC Junior
Second Team
2011 37 MUNSON LOU
ANN
Women’s
Second Team
2010 36 MUNSON LOU
ANN
Women’s
Second Team
2009 35 MUNSON LOU
ANN
Women’s
First Team
2008 34 MUNSON LOU
ANN
Women’s
Second Team
2007 33 MUNSON LOU
ANN
Women’s
First Team
2006 32 MUNSON LOU
ANN
Women’s
First Team
2005 31 MUNSON LOU
ANN
Women’s
First Team
2004 30 MUNSON LOU
ANN
Women’s
Second Team
2003 29 MUNSON LOU
ANN
Women’s
First Team
2002 28 MUNSON  LOU
ANN
Women’s
First Team
2001 27 MUNSON LOU
ANN
Women’s
First Team
2000 26 MUNSON LOU
ANN
Women’s
First Team
1999 25 MUNSON LOU
ANN
Women’s
First Team
1998 24 MUNSON LOU
ANN
Women’s
First Team
1997 23 MUNSON LOU
ANN
Women’s
Second Team
1996 22 MUNSON LOU
ANN
Women’s
Second Team
1995 21 MUNSON LOU
ANN
Women’s
First Team
1994 20 MUNSON LOU
ANN
Women’s
First Team
1993 19 MUNSON LOU
ANN
Women’s
First Team
1992 18 MUNSON LOU
ANN
Women’s
First Team
1991 17 MUNSON LOU
ANN
Women’s
First Team
1990 16 MUNSON LOU
ANN
Women’s
First Team
1989 15 MUNSON LOU
ANN
Women’s
First Team
1988 14 MUNSON LOU
ANN
Women’s
First Team
1987 13 MUNSON LOU
ANN
Women’s
First Team
1986 12 MUNSON LOU
ANN
Women’s
First Team
1985 11 MUNSON LOU
ANN
Women’s
First Team
1984 10 MUNSON LOU
ANN
Women’s
First Team
1983 9 MUNSON LOU
ANN
Women’s
First Team
1982 8 MUNSON LOU
ANN
Women’s
First Team
1981 7 MUNSON LOU
ANN
Women’s
First Team
1980 6 MUNSON LOU
ANN
Women’s
First Team
1979 5 MUNSON LOU
ANN
Women’s
First Team
1978 4 MUNSON LOU
ANN
Women’s
First Team
1977 3 MUNSON LOU
ANN
Women’s
First Team
1976 2 MUNSON LOU
ANN
Women’s
Second Team
1975 1 MUNSON LOU
ANN
Women’s
Second Team
2012 34 MUNSON ROBERT Veteran
First Team
2011 33 MUNSON ROBERT Men’s
Second Team
2010 32 MUNSON ROBERT Men’s
First Team
2009 31 MUNSON ROBERT Men’s
Second Team
2008 30 MUNSON ROBERT Men’s
Second Team
2007 29 MUNSON ROBERT Men’s
Second Team
2006 28 MUNSON ROBERT Men’s
Second Team
2003 27 MUNSON ROBERT Men’s
Second Team
2002 26 MUNSON  ROBERT Men’s
Second Team
2001 25 MUNSON ROBERT Men’s
Second Team
2000 24 MUNSON ROBERT Men’s
Second Team
1999 23 MUNSON ROBERT Men’s
First Team
1998 22 MUNSON ROBERT Men’s
First Team
1997 21 MUNSON ROBERT Men’s
Second Team
1996 20 MUNSON ROBERT Men’s
Second Team
1995 19 MUNSON ROBERT Men’s
First Team
1994 18 MUNSON ROBERT Men’s
First Team
1993 17 MUNSON ROBERT Men’s
First Team
1992 16 MUNSON ROBERT Men’s
First Team
1991 15 MUNSON ROBERT Men’s
First Team
1990 14 MUNSON ROBERT Men’s
First Team
1989 13 MUNSON ROBERT Men’s
First Team
1988 12 MUNSON ROBERT Men’s
First Team
1987 11 MUNSON ROBERT Men’s
First Team
1986 10 MUNSON ROBERT Men’s
First Team
1985 9 MUNSON ROBERT Men’s
First Team
1984 8 MUNSON ROBERT Men’s
Second Team
1983 7 MUNSON ROBERT Men’s
First Team
1982 6 MUNSON ROBERT Men’s
Second Team
1981 5 MUNSON ROBERT Men’s
Honorable Mention
1979 4 MUNSON ROBERT Men’s
Second Team
1978 3 MUNSON ROBERT Men’s
Second Team
1977 2 MUNSON ROBERT Men’s
Second Team
1976 1 MUNSON ROBERT Men’s
Second Team
2012 1 NELSON KAY
CEE
Women’s
Second Team
2013 5 NELSON RICK Chair
First Team
2012 4 NELSON RICK Chair
First Team
2008 3 NELSON RICK Chair
First Team
2006 2 NELSON RICK Chair
First Team
2005 1 NELSON RICK Chair
First Team
2021 16 NEUMANN DEAN Captain Veteran Team
2020 15 NEUMANN DEAN Sub Veteran First Team
2019 14 NEUMANN DEAN Sub Veteran First Team
2018 13 NEUMANN DEAN Sub Veteran First Team
2017 12 NEUMANN DEAN Sub Veteran First Team
2016 11 NEUMANN DEAN Men’s Second Team
2015 10 NEUMANN DEAN Men’s Second Team
2014 9 NEUMANN DEAN Men’s
Second Team
2013 8 NEUMANN DEAN Men’s
Second Team
2012 7 NEUMANN DEAN Men’s
Second Team
2009 6 NEUMANN DEAN Men’s
Second Team
2006 5 NEUMANN DEAN Men’s
Second Team
2004 4 NEUMANN DEAN Men’s
Second Team
2002 3 NEUMANN  DEAN Men’s
Second Team
2001 2 NEUMANN DEAN Men’s
Second Team
2002 1 NEUMANN THOMAS Junior
Second Team
1984 1 NEWCOMB ALAN Industry
First Team
2013 1 OLSON EMMA Sub-Junior
Second Team
1979 1 OTTO DAVID Junior
Second Team
2021 1 PAPPAS GEORGE Sub-Veteran 2nd Team
1999 2 PAULSEN RYAN Junior
Second Team
1998 1 PAULSEN RYAN Sub-Junior
Team
2003 1 PERRON JEROME Veteran
Team 
2020 4 PETERSON CURTIS Veteran Second Team
2018 3 PETERSON CURTIS Veteran Second Team
2017 2 PETERSON CURTIS Veteran Second Team
2016 1 PETERSON CURTIS Veteran Second Team
1995 6 REDFIELD ROBERT Senior
Veteran Team
1994 5 REDFIELD ROBERT Veteran
Team
1993 4 REDFIELD ROBERT Veteran
Team
1992 3 REDFIELD ROBERT Veteran
Team
1991 2 REDFIELD ROBERT Veteran
Team
1990 1 REDFIELD ROBERT Veteran
Team
1956 1 REVSBECH PETER Junior
Second Team
1990 1 REYSACK RHONDA Junior
Second Team
1975 2 ROBEY PAUL Men’s
Honorable Mention
1970 1 ROBEY PAUL Men’s
Second Team
1961 1 RUDLOFF BOB Sub-Junior
Team
1986 6 SCHMIDT VIRGINIA Women’s
First Team
1985 5 SCHMIDT VIRGINIA Women’s
First Team
1984 4 SCHMIDT VIRGINIA Women’s
First Team
1983 3 SCHMIDT VIRGINIA Women’s
First Team
1982 2 SCHMIDT VIRGINIA Women’s
Second Team
1981 1 SCHMIDT VIRGINIA Women’s
Second Team
2019 1 SHERMAN COLTON Junior Second Team
1973 1 STOVERN O
B
Veteran
Team
2003 1 STROMBERG ERIC Junior
Second Team
2004 3 STUNTEBECK BRYAN Junior
First Team 
2003 2 STUNTEBECK BRYAN Junior
First Team 
2002 1 STUNTEBECK  BRYAN Junior
Second Team
1978 2 SUNDBERG DOUG Men’s
Second Team
1977 1 SUNDBERG DOUG Men’s
Second Team
2019 2 TOLMAN ROD Chairshooter Team
2017 1 TOLMAN ROD Chairshooter Team
2014 1 VAJDL BRITTANY Lady I Second Team
2021 8 VanNIEUWENHUYZEN WILLIAM Veteran First Team
2020 7 VanNIEUWENHUYZEN WILLIAM Veteran Second Team
2019 6 VanNIEUWENHUYZEN WILLIAM Veteran First Team
2018 5 VanNIEUWENHUYZEN WILLIAM Veteran Second Team
2017 4 VanNIEUWENHUYZEN WILLIAM Veteran First Team
2015 3 VanNIEUWENHUYZEN WILLIAM Sub-Vet Second Team
2014 2 VanNIEUWENHUYZEN WILLIAM Sub-Vet Second Team
2013 1 VanNIEUWENHUYZEN WILLIAM Sub-Vet
First Team
1993 3 VECHES KEVIN Junior
First Team
1992 2 VECHES KEVIN Junior
First Team
1991 1 VECHES KEVIN Junior
Second Team
2013 1 VECHES TYLER Sub-Junior
Second Team
1976 7 VOSS RANDY Junior
Second Team
1975 6 VOSS RANDY Junior
First Team
1974 5 VOSS RANDY Junior
Second Team
1973 4 VOSS RANDY Sub-Junior
Team
1979 3 VOSS SCOTT Sub-Junior
Team
1978 2 VOSS SCOTT Sub-Junior
Team
1977 1 VOSS SCOTT Sub-Junior
Team
2021 1 WAGNER DURAND Sub-Veteran 2nd Team
2021 9 WALKER DEAN Senior Vet 1st Team
2019 8 WALKER DEAN Sr. Veteran Second Team
2018 7 WALKER DEAN Sr. Veteran Second Team
2017 6 WALKER DEAN Veteran Second Team
2016 5 WALKER DEAN Veteran First Team
2015 4 WALKER DEAN Veteran Second Team
2014 3 WALKER DEAN Veteran Second Team
2013 2 WALKER DEAN Veteran
Second Team
2012 1 WALKER DEAN Veteran
Second Team
2020 1 WALKER PETER S. Open Second Team
2017 5 WARWEG ZACHARY Junior Gold Second Team
2016 4 WARWEG ZACHARY Junior Gold First Team
2015 3 WARWEG ZACHARY Junior Gold First Team
2014 2 WARWEG ZACHARY Junior Gold Second Team
2013 1 WARWEG ZACHARY Junior
Second Team
1972 1 WASECA JOHN Junior
Honorable Mention
1960 1 WILSON
JR
STAN Junior
Second Team
2001 1 WINSELMAN STEPHEN Men’s
Second Team
2013 5 WINSTON NEIL Sr.
Veteran Second Team
2012 4 WINSTON NEIL Sr.
Veteran Second Team
2009 3 WINSTON NEIL Vet
Second Team
2008 2 WINSTON NEIL Veteran
Second Team
2007 1 WINSTON NEIL Vet
Second Team
1956 3 YAEGER DAVE Industry
First Team
1954 2 YAEGER DAVE Industry
Second Team
1953 1 YAEGER DAVE Industry
Second Team
2006 1 ZAUHAR KELSEY Women’s
Second Team 
2014 3 ZAUHAR MARK Sub-Vet Second Team
2013 2 ZAUHAR MARK Sub-Vet
First Team
2009 1 ZAUHAR MARK Men’s
Second Team
1944 2 ZWIENER RAY Men’s
First Team
1935 1 ZWIENER RAY Men’s
First Team

The Minnesota Trapshooting Association Today

Don't waste another moment!  Now is the time to be a part of this amazing organization.  We make it simple to participate and get involved. Download our FREE MTA Wallet Card for more information.